22 04 2011

Galibilik NEDİR?

Galibilik

Agustos 1993 tarihinde manevi meclisin karari ile Kadiri ve Rufai tarikinin   rahmet zuhuru birlesimi “Galibi” olarak kol lutfedildi. O mecliste bulunan ALLAH’in  rahmet sifatlarinin tecelli ettigi yol bahtiyarlari Gavsu’l-azam Seyyit Abdulkadir Geylani, Seyyit Ahmede’r-Rufai, Seyh Ahmet  Yesevi, Seyh Ahmed Kuddusi, daha nice manevi büyüklerimiz tebligleri ile hayli kisilerin manalarinda da zuhuru görülmüs.ve dosyada mevcuddur   Rabbim layik kilsin ve bütün kullarina istifade etmelerini nasip eylesin. Amin.  Rabbimin lutf u ihsani olarak “Galibilik” kolu verildi.

 

ALLAH ve Resulüne inanan insanlar için zevk alsinlar, bilsinler ki, maksad-i ilahi yalniz madde degil. Bu abd-i aciz bazi manevi tecelliyat ve görgüleri az da olsa açiklamaya çalisiyorum. Beser ölçüsüne göre açiklamalarda  dün  varlik ve riya  olur korkusu galipti. Zaman zaman bu türlü gizliligin  inanan insanlara zarar verdigini gördüm. Insanlarin anlayacaklari  ölçüde ehlinin anlatmasi gerekli. Çünkü küfür  bütün çiplakligi ile meydana döküldü.bilenler rahmeti ilahiyeyi hala bildigimiz kadari ile anlatmiyacakmiyiz . “Biz arza nice ayetler indirdik” yeryüzündeki  gökteki ayetleri lutfu ilahi ile az çok okuyup zevkini alanlar  bu ayetlerden bahsedemiyecekmi  ehli bu yönlü manevi ilimlerini gene kabremi götürecekler o mana ilmi dünya için gerekli kilinmis esyayi yerinde kullanmayi bildigin gibi metafizik olan manayida yerinde kullanamiyacakmiyiz? kullanma yeri dünyadir gafil olmayalim !...

Maddenin felsefesini yaptiklari gibi manayi da, ALLAH’a tazarru niyaz ederek, samimiyetle tefekkür etsinler. Gerçegi görecek ve yasayacaklardir. Bu türlü manevi yolun kadrini, kiymetini idrak eden kemalatli kullarina dahil olacaklardir, insallah.
                       

Kendi kendine, yalvararak ve ürpererek yüksek olmayan bir sesle sabah aksam Rabbini zikret, gafillerden olma. ( A’raf Suresi, 205 ).

Ehl-i zikrin sabah aksam virt edinmelerini buyurdugu gibi, duygusuzca  olmayip zikirle beraber tazarru ve niyazi terk etme. Havf u reca üzere ol. Hafi, senin kulaginin duyacagi  kadar. Iste o zaman rahmet-i ilahinin zuhuru ile aczinin, zaafinin  mahsulü rahmet-i ilahinin tecellisi ile ürperti zuhur edecek. Miracin ilk safhasidir. O hali ne kadar muhafaza edebiliyorsan kemalattir. Manevi haller kisinin elinde olmayip kudret-i ilahinin yedindedir.

MERHAMET  VE  RAHMETI  BOL, ESI, BENZERI OLMAYAN KUDRET-I ILAHI, BÜTÜN ALEMDEKI VARLIGIN HER ZERRESI MÜHR-Ü ILAHI OLDUGU GIBI, BU ABD-I ACIZIN YAZMAYA ÇALISTIGIM, HAYATIMDA NAMÜTENAHI ZUHURUNA  SAHIT OLDUGUM METAFIZIK KITABA MADDENIN VE MANANIN  ÇÖZEMEDIGI,  ÇÖZEMEYECEGI SIRR-I ILAHI,  HAZRET-I  ALLAH  ASIKAR  MÜHÜR BASTI !..

 

 Hazret-i ALLAH’in rahmetine, lütuf ve taltifine her an muhtaciz. Ukalalik etmis olmayayim, manevi vazifem ve ALLAH’in varligina, peygamber efendilerimizin ALLAH’in elçileri olduguna kül olarak Amentü’nün anlaminda hiç inanç boslugu yok. Hamdederim.


Hayatim boyu  bu abd-i aciz etkisinden kurtulamadigim, Rabb’imin lütfu ihsani olan manevi vazifem ve zevkimle  yaratanima yakinligimi yudum yudum, nefes nefes yasantim boyunca yasadim ve yasiyorum. Manevi zevkin tecellisi ile maddemi ve manami ihya edenin rahmet-i ilahi olduguna süphem yok!


Rahmeti ilahiden soyutlanmis bir hayatin madde ve manasinin o ademde ceset olsa da degismiyor. Gerçek ölümün bu manasiz ölüm oldugunu gördüm, yasadim, biliyorum. Rahmet-i ilahiden dislanmak korkusu en büyük korkum ve izdirabim.


Dünya hayatimin madde ve manasinda o kadar çok metafizik zuhurat ve tecelliler var ki!... Bütün besere göstermek vazife ve arzumun tahakkukunda  zorlaniyorum.


Abd-i aciz yazmaya çalistigim kitapçiga Hazret-i ALLAH kudret mührü basti. Bilgisayar ve printer vesile idi. Onlardan zerre kadar ugrasi olmadi. Teknolojiye asina kisilerin de gözleri önünde açik zuhuru  onlari da bu rahmet-i ilahi olaya sahit kildi. Mührün orjinali tetkike her zaman uzman meraklilarini bekliyor. Olay teknolojinin üstünde, bilinç alti izah bekliyor.


Nasil izah ve ifade edecegim, bu hususta da Rabb’ima siginiyorum. Izahini da Rabb’imdan halk etmesini bekliyorum, amin.


Bir aydir teknigin otoriteleri zevkle çalisiyorlar. Fiziki izahinda hiç mesafe alamadilar, alamayacaklar da!... ALLAH cümlesinden razi olsun, küstahlik olmaz ise bu olayin beseri ilgilendirecek kadarinin bilincini de Hazret-i ALLAH’tan aczimle rica ediyorum. Bu arzu ve ricami bazi tembel kullarinin tevekkül maskesine siginarak takindiklari küstahça tavirlara benzetmeyesin.


Hazret-i ALLAH cevheri yaratmis, a’razi da yaratmis. Anlami suyu ve topragi yaratti, ikisini karistirip kerpici sen yapacaksin. Sakin Hazret-i ALLAH’a “kerpici de yap” demeyesin. ALLAH’a karsi küstahlik olur. Kulluk vazifeni bil. Emr-i ilâhilerinin teferruatina  elçilerini vazifeli kilmis. Diyemezsin ki “ben elçi filan tanimam.  Zatinin izahi bana yeter.” Bütün alem rahmet-i ilahilerle bezenmis. Dünyada beni Adem’i muktedir ve irade sahibi eylemis. Güzelliklere asina yaratmis.“Bu  dünyayi ben yarattim, sen düzene koyacaksin” hitabi her hadisede zuhur ederken, yilisarak  günlük hayatimizda  “beni yorma, onu da sen yap” deme. Toplumlarin idare, sevk ve hareketlerini güzellikler içerisinde, inanç ve akillarinin erdigi kadari ile mesuliyetini  müdrik kisilerin çikardigi nizamlarla idare edecekken, sakin Hazret-i ALLAH’a “bizi ilgilendirmiyor, onu da sen yap” deme. Terbiyesizlik ve küstahlik olur.


Dervis “hasbünallahu veni’me’l-vekil” (sen alemlerin vekilisin) der. Amma haddini bil. Gücünün yettigi yerde Hazret-i ALLAH senin ne avukatin, ne hizmetçin!.. Cüz-iiradeni unutma. Gülünç oluyorsun. Bu gerçekleri bilmediginden din anlayisina  na-ehli güldürüyorsun...   


Isteakil ve mantigin, fiziki ilmin çözemedigi ve çözemeyecegi, incelemeye müsait ve açik  metafizik bir olay:


Peygamber Efendimiz’in dogum gününde bayram ettigimiz Mevlit Kandili günü 1999 senesi 24 haziran bilgisayarda yazdiklarimi dosyalamak için printra  yazdiriyordum. Altmisinci sayfanin basinda çift çizik çerçeve içerisinde -çerçeveler alisa geldigimiz çerçeve cinsinden degil 12,5  cm boyunda, 12 mm eninde, sari  altin yaldizli zemin üzerine kirmizi ve yesil noktaciklarla sayfanin kenarinda, üstünde de yukari kenardan sayfa nizamina ve düzenine uymayan, ekranin ve printrin dahli olmadan, ekranda dahi görünmeden, bir daha yazmak ve yazdirmamiza imkan olmayan, çesitli renklerle bezenmis, bazi yerlerine Kur’an-i Kerim’in nazil oldugu yazi kufi yaziya benzer, çiplak gözle zor görülen esmalarla ve mühürlerle bezenmis bir logo belirmisti. Izahindan teknolojinin ve akilci dinin aciz kaldigi...

Her ne kilmissa adalettir, Cenab-i kibriya,

Her kazaya, her belaya kil riza, ALLAH kerim.

 

Imaninasahip ehl-i imani bu ve buna benzer zuhurat iman ehli olanlari  rahatsiz etmedigi gibi inançlarinin zevkine zevk katar.

Olay yüksek tahsil görmüs, mana cilvelerine az çok asina  Mehmet Sen Efendi ve Tarik Küçükkalipçi Efendilerinde huzurunda zuhur etmis, Hazret-i ALLAH onlari da sahit kilmisti. O  sayfa  üzerine hiçbir cihazin dahli olmadan mührün gökten düser gibi zuhuru o efendileri de hayretler içerisinde birakmisti. 

 

Her tarafi kufi yazilarla ve mühürler ile bezenmis levha üzerine siyah Latince yazi ile akilci ulemayi soke edecek Latin yazisi ile bu abd-i acizin kimligini ve icazetini yaziyor Hazret-i ALLAH c.c. :  

                                                         

H . GÂLIP HASAN KUSÇUOGLU

Kadirî,.Rufai, Galibi Mesayihi, Mutasavvif

 

H . GÂLIP HASAN KUSÇUOGLU`NUN TAVSIYELERI

Dergahlarda vazifesi olan kardeslerimizide bu prensiblerde uyanik eylesin. Amin. Bu abdi aciz intisabim 56 seneyi buldu yarim asiri geçen tasavvufi tecrübem ve yol büyüklerimden edindigim bilgilerimle derimki hazreti allaha kul habibine layik ümmet olmak kasdin olsun nefsinde varlik ,gurur, kibir ve bencillige giden yollari hiç açilmayacak gibi zorda olsa iradenle tika rizkini temin etmen için daima kazancin helalini seç, kimsenin hakkina ve hukukuna irtikab etme. hele maddi kazancinda müsterini kendine rametmek için dinini imanini kullanma yolunu seçmeyesin , sebeb ne olursa olsun yalan söyleme, kimseyi kog giybet etme zararina mucip olsada dogruluktan uzaklasma yol büyüklerine karsi sevgi muhabbetle hürmet ve hizmette kusur etme , yasca büyüklerede hürmet göster .

Hazreti Resulullah s.a.v.buyurdularki ! iki masumun ahindan kaçinin masum kimdir Ya resullullah?
1- Yetim  2- Sana emaneti ilahi olan ailendir ve yine buyurdularki allah de dosdogru yürü.

Sirati müstakim üzere ol . yol büyüklerimizin bildirdigi yokluk kapusu rahmeti ilahiyeye nail olmak ise muradin iste en kisa rahmet yolu !...
Manaya dönük gönlünü bu yolda sebatkar eyle bu kapuda sebati tasdik olanlardan olasin .Amin !

Gücün nisbetinde ebedi hayat ki ahiret nigmetini elde etmeye çalis dünya nigmetlerinide mesru yoldan sakin ihmal etme dünya ve ahiret nigmetleri sadik ,mügmin ve müttaki kullar için halkedildi bu gerçegi gör sakin gafillerden olma . Maddede bulunan güzelliklerde mana yipiltilari görülsede cüzidir ,feridir yalniz bu kadarcik yipilti için nefsi ihtiyaç ve duygularinin tamamini maddeye yani dünya hayatina hasretme ebedi iskanina ayrilan sonsuzluk alemini ihmal eden zavallilardan olmayasin !...
Sizin en hayirliniz dünya için ahiretini ahireti için dünyasini terk etmiyendir hitabi peygamberiyi iyi anla ben batanlari sevemem diyecek kabiliyetin ezelde verildi gönül bahçende seni bekliyor son nefesine kadar müddetin var . Lutfedilen bu imkani iyi kullanmayi bil zaman geçiyor nazlanma !

Hazreti Allah`a söz verdigin evradini ve eskarini ihmal etme muhabbetle devam eyle ömrünün sonuna kadar sadakatini göster Allah`i zikretmek cemig kullara bahsedilmis rahmeti ilahiyedir farzi ayindir. Evradin ve eskarin ise allah elçileri vasitasi ile cemi kullarina lutfedilen istisna’i rahmeti ilahiyyeden manevi riziktir sadik kullarina ihsan edilen tanzimi ve tertibi ilahiyedir bu rahmeti ilahiyyeye hissedar olman ezeli ervahdaki belig tasdikinin tekrari ile zuhur ettigine hamd eyle rahmeti ilahiyeye dünya hayatindada ihsan edildi sadik ol !

Siz Allahin rizkindan yiyiniz hitabini baska baska yerlerdemi ariyorsunuz baga bakki üzüm olsun üzüm yemeye yüzün olsun !
sunu iyi anla mana körü manaya nasil bakar ise allah a bakis ölçüsü dür . allah ta o mana körüne öyle bakar ..bakmayi ehlinden ögren sasiliktan kurtul !
Allah`a sasi bakmak tevhidi bozar sirktir.

Biz Allah`tan geldik Allaha gidiyoruz biz onun bir parçasiyiz gibi söylenen kelamlarin ilmi tevhit ve ameli tevhide uygun olmadigini bilmelisin zati sifatlarinada uygun degil..

Hazreti Kuranda itikadin özü ikidir ,ilmi tevhit, ameli tevhittir söyle izah edilir. Nafi ilim, dünyada ve ahirette ise yarar ilim, ameli salih erkegi salih kadini saliha kilan amellerdir!..

seriati ile yükümlü oldugun peygamberine daha çok hürmet ediyorum zanni ile yanlis edindigi çarpitilmis bilgisi ile diger peygamber efendilerimizi assaglayici düsünce ve tutumlarda olmayasin. bu düsünce ve tutumunla emri ilahiyeye tertibi ve tanzimi ilahiyeye ters düsüyorsun.

Allah elçilerini biri birinden ayri görmek emri ilahiyeye ve tertibi ilahiyeye aykiridir ve imanin sartlarinada muhalefettir .

1919 yilinda, Çorum'da dindarliktan temayuz etmis anne-babadan dünyaya geldi. Seyyid ve Serif olup, nesebi Fatih devrinin meshur astronomi alimi Ali Kusçu'ya dayanir. Fizik ve Metafizik hayranligi fitratindan gelen bir özelligi oldu. Bu sebeble ilkokul yillarinda löklanse pillerden gece lambasi yapip kullaniyordi ki, henüz Çorum'da elektrik yoktu.

Tasavvufi bir ortamda yetisti. Anne ve babasi dervis olup, amcasi Haci Bekir Kusçuoglu Naksi ve Mevlevi Seyhi idi. 19 yasinda iken 7 tarikatten icazetli Çorumlu Haci Mustafa Anaç Efendinin tek çocugu Fatma hanimla evlendi. 7 kiz ve 1 erkek çocuktan olusan ailesinin geçimini mobilya ustasi ve tüccar olarak elinin emegiyle temin etti. Içerisindeki tasavvufi arzu ve istiyakin tazyikine daha fazla dayanama-

yip, 1950 yilinda "Maras Fatihi" diye taninan Ali Sezai Kurtaran'in halifesi, Kadiri ve Rufai seyhi Marasli Haci Mustafa Yardimedici'ye intisap etti.

   

1956 yili Beraat gecesinde irsat vazifesi (hilafet) müjdesi verildi. Bir kaç ay sonra bu görev seyhi tarafindan kendisine teblig edildi.Bu tarihten itibaren vaaz, sohbet ve zikirleriyle insanlarin Islam'i anlama, yasama ve yasatmalari yolunda olanca gücüyle çaba harcadi. Bildigi hakikatleri etrafina çekinmeden fakat ürkütmeden, tatlilikla anlatmasi; tasavvufu siyasetten uzak tutma hususunda son derece hassas olmakla birlikte, "demokrasi" "cumhuriyet" "laiklik" ve "insan haklari"nin yaninda oldugu her firsatta vurgulamasi yine Galip Efendi'nin önemli hususiyetlerindendir.


Tasavvufi ve dini görüslerini yazmis oldugu eserlerde ve yapmis oldugu sohbetlerde dile getirmeye çalisti. Onun en önemli gayelerinden birisi de, insanlarin Islam'i, tasavvufu ve hayati dogru bilerek, hurafeye, bid'ata kaçmadan, bilim, teknoloji ve sosyal gerçeklerle tenakuza düsmeden, kardeslik içerisinde yasamalaridir. Herkesi manevi vazifesinden istifade etmeye çagirmaktadir. ALLAH kendisinden razi olsun.

YAZI http://www.galibi.com/tr/sayfa1.asp?id=11 VE http://www.galibi.com/tr/sayfa.asp?id=2 SAYFALARINDAN ALINARAK TEKRAR DÜZENLENEREK YAZILMIŞTIR.ALINTI YAPARKEN KAYNAK OLARAK ramazan198.blogcu.com diye BELİRTİNİZ.

349
0
0
Yorum Yaz
Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe